Twoje mieszkanie

O czym warto pomyśleć, zanim zaczniesz się zastanawiać, gdzie ubezpieczyć mieszkanie?

Home  >>  Blog mieszkaniowy  >>  O czym warto pomyśleć, zanim zaczniesz się zastanawiać, gdzie ubezpieczyć mieszkanie?

Ubezpieczenie mieszkania to nie jest proces wymagający długiego czasu. Same formalności zajmą Ci dosłownie kilka minut. Ważniejsze jednak od dokonania samego procesu jest podjęcie decyzji i zdecydowanie o konkretnym zakresie ubezpieczenia. Na co zwrócić uwagę w trakcie zastanawiania się, gdzie ubezpieczyć mieszkanie?

OWU podpowie Ci gdzie ubezpieczyć mieszkanie

Przed zdecydowaniem się na konkretną ofertę ubezpieczeniową, zawsze przeczytaj Ogólne Warunki Ubezpieczenia (OWU). Jest to dokument ogólnodostępny. Dostaniesz go w siedzibie swojego ubezpieczyciela lub na stronie internetowej towarzystwa ubezpieczeniowego. W OWU znajdziesz, m.in. wyjaśnienie co konkretnie możesz ubezpieczyć, a co nie. Znajdziesz tam również wyjaśnienia najważniejszych pojęć, prawa i obowiązki – zarówno Twoje, jak i ubezpieczyciela. Porównywanie treści OWU różnych ubezpieczycieli jest jedną z najlepszych metod wyboru gdzie ubezpieczyć mieszkanie.

Gdzie ubezpieczyć mieszkanie? Przedmiot ubezpieczenia może wpłynąć na decyzję

Przedmiot ubezpieczenia w kontekście polisy na mieszkanie nie zawsze jest do końca oczywisty. Potocznie terminem „mieszkanie” określa się wydzielony lokal oraz wszystko, co jest zgromadzone w całym pomieszczeniu. Ubezpieczyciel natomiast rozdziela poszczególne elementy nieruchomości i wymaga osobnej ochrony dla każdego z nich. Z jednej strony takie rozwiązanie ma swoje zalety, ponieważ możemy ubezpieczyć dokładnie te elementy, na których nam zależy – z drugiej strony: takie rozwiązanie wymaga od nas świadomości, że wykupiona przez nas ochrona nie obejmuje całego majątku.

Ubezpieczając nieruchomość oprócz ochrony samego mieszkania, zazwyczaj możesz również wykupić polisę na garaż, balkon czy wyposażenie lokalu – meble, sprzęt elektroniczny itp. Za każde dodatkowe rozszerzenie będziesz musiał jednak zapłacić. Jakie elementy mieszkania znajdują się w standardzie ubezpieczenia, a jakie będziesz musiał dodatkowo wykupić – tego również dowiesz się z OWU.

Okres ubezpieczenia a decyzja, gdzie ubezpieczyć mieszkanie

Ubezpieczenie majątku zazwyczaj podpisuje się na okres roku. Niektóre towarzystwa pospisują polisy na niestandardowe przedziały czasowe – pół roku lub dwa lata. Który jest najlepszy? To zależy głównie od oczekiwań – pamiętaj, że krótszy okres sprzyja zmianie, jeśli uznasz, że umowa, jaką podpisałeś, nie jest dla Ciebie satysfakcjonująca. Wadą krótkiego okresu ubezpieczenia mogą być natomiast podwyższone składki ubezpieczeniowe. Bez względu na okres ubezpieczenia, po upływie jego czasu umowa jest automatycznie przedłużana, chyba że zdecydujesz inaczej i zechcesz na przykład zmienić polisę lub towarzystwo ubezpieczeniowe.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *